Medikal Market, Optisyenlik Müesseseleri ve Medikal Eczanelerde E-Reçete Uygulaması Hakkında Duyuru

29 Nisan 2019 tarihli duyuru ile, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, İşitmeye Yardımcı Tıbbi Malzemelerin Teminine İlişkin reçetelerde e-reçete uygulamasının 1 Mayıs 2019 tarihinde zorunlu olarak başlayacağı duyurulmuştur.

Bu doğrultuda, Medikal Market, Optisyenlik Müesseseleri ve Medikal Eczane servislerinde de e-reçete uygulaması ile ilgili Hastane Bilgi Yönetim Sistemlerinde entegrasyon çalışmaları tamamlandığından 1 Ekim 2021 tarihinde uygulama zorunlu olarak başlayacaktır.

  1. 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren sadece güvenli elektronik imza ile e-reçete düzenlenecek olup, bu tarih ve sonrasında düzenlenmiş manuel reçeteler işleme alınmayacaktır.
  2. MEDULA Sisteminin ve/veya sağlık hizmet sunucusuna ait sistemin çalışmaması nedeniyle e-reçetenin düzenlenememesi halinde, reçete manuel olarak düzenlenebilecek olup, üzerinde e-reçete olarak düzenlenememesine ilişkin “Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir” ibaresi kaşe ya da el yazısı şeklinde belirtilecek, reçeteyi düzenleyen hekim tarafından da onaylanacaktır.
  3. Söz konusu e-reçetenin düzenlenebilmesine ilişkin Sağlık Hizmet Sunucuları tarafından Hastane Bilgi Yönetim Sistemlerinde tüm işlemlerin tamamlanarak entegrasyon sağlanacaktır.
  4. Konu ile ilgili olarak yaşanabilecek aksaklıklar için [email protected] mail adresinden iletişim kurulacaktır.