Vücuda Yerleştirilebilir Aktif Cihazların ÜTS Kayıtları Hakkında Duyuru

Bilindiği üzere tıbbi cihazların kaydı ile ilgili Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 2007 yılından itibaren Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası (TİTUBB) kullanılmaktadır. Bu süreçte ihale, alım ve ödeme ile ilgili işlemlerde kurum ve kuruluşlar tarafından da aktif olarak TİTUBB kullanılmıştır.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve TÜBİTAK işbirliğinde tıbbi cihaz ve kozmetik ürünlerin takibi ile ilgili Ürün Takip Sistemi (ÜTS) hayata geçirilmiştir. 02.06.2017 tarihinde yapılan duyuru ile 12.06.2017 tarihinde TİTUBB veri girişine kapatılarak yerine ÜTS kullanılmaya başlanılmıştır. İlgili paydaşların TİTUBB ile çalışan sistemleri de ÜTS ile entegre edilmiştir.

TİTUBB kullanılarak yürütülen iş ve işlemler bu tarihten sonra ÜTS üzerinden yürütülecektir. Bu süreçte TİTUBB veri tabanı dış sorgulamalara açık olarak çalışmaya devam edecektir.

01/01/2018 tarihinden sonra Vücuda Yerleştirilebilir Aktif Cihaz Yönetmeliği (90/385/EEC) kapsamındaki ürünlerin tekil takibine başlanacak ve TİTUBB kayıtlar pasife alınacaktır. Bu süreçte sağlık kurum ve kuruluşları ve firmanız tarafında mağduriyet yaşanmaması için yukarıda bahsedilen kontrollerin ve ÜTS kayıtlarının tamamlanması gerekecektir. Ürün başvuruları aşamasında başvuru takip numaralarının çağrı merkezine verilmesi halinde öncelik tanınacaktır.

ÜTS’ye erişim https://utsuygulama.saglik.gov.tr/ adresinden sağlanabilmektedir. Sistemin kullanımı ile ilgili kullanıcı dokümanına https://uts.saglik.gov.tr/linkinden ulaşılabilmektedir.

İletişim için Çağrı Merkezi: 0 (312) 218 33 33