ÜTS İthalat Bildirimi Değişiklikleri Hakkında Duyuru

1 Ağustos 2018 tarihinden itibaren, İthalat Bildirimi yapan kullanıcılar, bildirim yapmadan önce ÜTS üzerinden Gümrük Beyannamesi sorgulaması gerçekleştirecektir. ÜTS, kullanıcının sağladığı Gümrük Beyanname Numarası ve Kalem Numarası’nı kullanarak T.C. Ticaret Bakanlığı servisinden, beyannamede belirtilen adet bilgisini çekecektir. Çekilen adet üzerinden, kullanıcının belirttiği ürün için, ÜTS’de kota oluşturulacaktır. ÜTS, ilerleyen aşamalarda yapılan İthalat Bildirimi sırasında kotayı kontrol edecektir. Yani, kullanıcıların, beyannamede belirttikleri adet kadar tekil ürünü ÜTS’ye kaydetmelerine izin verecektir.

Kullanıcılar, İthalat Bildirimi için kota oluşturma işlemlerini Ürün Hareketleri > Gümrük Beyanname Belgesi İşlemleri menüsünden yapabileceklerdir. İlgili menü, ÜTS Test ortamında denenebilmektedir.

Kota açma işlemi sadece ÜTS kullanıcı arayüzünden gerçekleştirilebilecektir. T.C. Ticaret Bakanlığı servisinden sorgulama yapıldığı için ve çok sık yapılan bir işlem olmayacağı için, ÜTS’ye entegre olan dış sistemlere bu özellik açılmayacaktır.