TCESİS – Sertifika Başvurusu Hakkında Duyuru

TİTCK tarafından düzenlenecek olan Yeterlilik Belgelerini alabilmek için;

  1. TCESİS üzerinden Sorumlu Müdür, Satış Tanıtım Elemanı ve/ya Klinik Destek Elemanı başvurunuzu yapmanız,
  2. Eğitimleri tamamlayıp, başvurduğunuz mesleklere ait  Sınav(lar)a girmeniz ve geçer not almanız gerekmektedir.
  3. Sınavlardan geçer not alanlar  Kurum tarafından yayınlanan klavuza uygun olarak TİTCK’ya  başvuru yapmalıdır.

Başvuru aşamaları sırası ile aşağıdaki gibidir.

1.Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği’nin Uygulanmasına İlişkin Kılavuz” EK-8 Yeterlilik Belgesi Başvuru Dilekçesi Örneği doldurularak imzalandıktan sonra belge jpg olarak taratılır.

2.Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunu başvuru ekranlarına yeterlilik başvurusu yaparken sistemden indirerek imzalanıp tekrar sisteme yüklenen PDF dosyalarına zorunlu format  getirilmiştir. Sisteme eklenen PDF dosyalarının kelime araması yapılabilir (text searchable/readable)  formatta olması gerekmektedir.

Bunun için, jpg olarak taranan Ek-8 dilekçesi daha sonra http://www.i2ocr.com/free-online-turkish-ocr  gibi bir OCR yazılımı ile pdf formatına dönüştürülmelidir.

*Karakter tanıma işlemi sırasında el ile doldurulan bölümlerde bozulma meydana gelmektedir. Ancak Bilgi İşlem Birimi el ile yazılan yazıların bozuk çıkmasının başvuru aşamasında bir sıkıntı yaratmayacağını belirtmiştir.

3. Başvuru formunun altında bulunan döküman ekle butonu tıklanarak, uygun pdf formatına getirilen Ek-8 dilekçesi kaydet butonu tıklanıp sisteme yüklenmelidir.

*Başvuru ekranına, belge almak üzere başvuran kişinin T.C. Kimlik numarası, ad soyad bilgileri, güncel iletişim bilgileri ve adres  yazılarak başvurduğunuz meslekler (Sorumlu Müdür, Satış Tanıtım Elemanı ve/ya Klinik Destek Elemanı)  seçilir.

*Bu bilgiler Kimlik Numarası sisteme girilen (belge alacak olan)  kişiye ait olmalıdır.

* Başarılı olunan her alan (sorumlu müdür,satış tanıtım elemanı,klinik destek elemanı) için ayrı Ek-8 dilekçesi ile başvuru yapılarak farklı ödeme referans numaraları alınır.

4.İşlem sonucunda, adayın başvuru formunda belirttiği mail adresine TİTCK tarafından bir e-posta gelecektir. Bu e-postada ve başvuru ekranında görülen ücreti başvurunuzdan itibaren 10 gün içinde Ödeme Referans No belirtilerek Halk Bank Şubelerinden Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu adına ödeme yapılmalıdır.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na, yeterlilik belgesi başvurusu için evrak gönderilmesine gerek yoktur. Ödeme referans numarası ile ödeme gerçekleştirildiğinde işlem tamamlanır.

TCESİS’ ten eğitime başvurmadan ve  sınavdan geçer not almadan bu işlemlerin yapılması anlamlı değildir.