İlk Açık Eksiltmeli Elektronik İhale Sağlık Market’te Gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı Birinci 100 Günlük İcraat Programında yer alan, Sağlık Bakanlığı ile Devlet Malzeme Ofisi (DMO) arasında imzalanan Tedarik İşbirliği Protokolü ile Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerinin ihtiyacı olan tıbbi malzemelerin ve ilaçların DMO tarafından hızlı ve etkin bir şekilde temin edilmesi amacıyla hayata geçirilen Sağlık Market’in ilk açık eksiltmeli elektronik ihalesi gerçekleştirilmiştir.

21-23 Mayıs tarihleri arasında 2 gün süren kısmi teklife uygun açık eksiltmeli elektronik ihale, DMO’nun kendi imkânları ile hayata geçirdiği Sağlık Market Modülü üzerinden Sağlık Market çerçeve anlaşmasını imzalamış firmalar arasında gerçekleştirilmiştir. İlk pilot uygulama olan bu ihale ile Yozgat ilinde bulunan Sağlık Bakanlığı’na bağlı 11 adet sağlık tesisinin ihtiyacı olan yaklaşık 3.2 milyon adet muayene eldiveni satın alınmıştır.

İhalede beklenenden daha yüksek oranda bir kamu tasarrufu sağlanmasının yanında, firmalarla çerçeve anlaşma imzalanmasından ürünlerin tedarik edilmesi, teslimatı ve faturalandırılmasına kadar geçen tüm süreci elektronik ortamda gerçekleştiren DMO hem firmalara hem ihtiyaç sahibi kuruluşlara zaman ve iş gücü tasarrufu sağlamıştır.

Bundan sonraki süreçte Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerinden gelecek tıbbi malzeme taleplerinin de yine aynı şekilde 81 il için ayrı ayrı yapılacak açık eksiltmeli elektronik ihalelerle karşılanması beklenmektedir.